Ringkøbing-Ulfborg-Vemb

kaninavlerforening

En af de mest aktive foreninger under

Danmarks Kaninavlerforening.

DM-arrangement 26/9 2015

hos Toyoya, Sjællandsgade 3, Ringkøbing.

 

DM for ungdomsmedlemmer,

DM for stampemedlemmer,

DM for kæledyr,

Ungdyrsudstilling for alle medlemmer af DK,

Kaninbedømmelse uden præmie,

Stævne med hopkaniner.

 

Sikke et rend af unge og ældre. Alle i godt humør og spændte på egne resultater.

Kaninhop på plænen udendørs - kaninudstilling i 5 kategorier.

Langbordet var fundet frem til både morgenkaffen og de lune deller.

Deltagerne kom fra Skanderborg, Horsens, Ebeltoft, Holstebro, Struer, Ulfborg, Skjern, Egtved, Århus, Ringkøbing, Østbirk, Lemvig, Bylderup Bov, Videbæk, Tarm, Vemb og Ørnhøj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Morgenkaffe

Danmarksmesterskab for Ungdomsmedlemmer 2015

 

 

 

Guld

Susanne Flak

Ulfborg

3,0

Hermelin, vildtgrå

283

Sølv

Mikkel Midtiby

No

1,0

Dværg Vædder, madagascar

95

Bronze

Michael G. Nielsen

Bylderup Bov

1,2

Dværg Vædder, sort

281

4

Simon Flak

Ulfborg

3,1

Dværg Vædder, vildtgrå

374,0

5

Rikke Vendelbo

Vemb

1,2

Hvid Land, hvid rødøjet

279,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste par: Mikkel Midtiby, No 1,1 Dværg Vædder, madagascar

Danmarksmesterskab for Stampe-medlemmer 2015

Guld

Signe V. Christiansen

Holstebro

1,0

Dværg Vædder

77

Sølv

Mette Lind

Århus

1,0

Løvehoved

76

Bronze

Freja Brandt

Ebeltoft

1,0

Dværg Vædder

76

Danmarksmesterskab for kælekaniner 2015

 

 

Guld

Julie Hornstrup

Holstebro

1,0

Løvehoved

75

Sølv

Marie Maahn

Østbirk

1,0

 

75

Ungdyrsudstilling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste par: Bodil & Anton Dam, Struer 1,1 Hermelin, zobel, blå

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Søren Jørgensen har udført sin sidste bedømmelse i RUVK -

han har heldigvis truet med at vende tilbage som udstiller.

1

Bodil & Anton Dam

Struer

0,1

Hermelin, zobel, blå

95,0

2

Anders Aarup

Ørnhøj

1,0

Hvid Land, hvid, rødøjet

95,0

3

Elo Rasmussen

Holstebro

1,0

Hermelin, hvid, rødøjet

95,0

4

Peder Villadsen

Ringkøbing

0,1

Dværg Vædder, vildtgrå

94,5

 

Kaninhop

 

Mini lige

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Let lige

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middelsvær lige

Guld

Aase Bjerner

Bygholms Navigator of the Ocean

Sølv

Aase Bjerner

Bygholms Majesty of the Ocean

Bronze

Kirsten Bjerg

Sommerlys Comet Galaxy

Guld

Aase Bjerner

Zentas Basejumper

Sølv

Janni Larsen

Nødkærlunds Shimane

Bronze

Susanna Mørk Kristensen

Viola of Pecasus

Guld

Merete Maahn

Skovhøjens Dash

Sølv

Susanna Mørk Kristensen

Vilma of Pecasus

Bronze

Camilla Mørk Thuesen

Niflingen af Flora

Tak til alle deltagerne for nogle hyggelige timer med højt humør på en solbeskinnet efterårslørdag.

 

 

 

 

 

 

 

Vi ses til samme arrangement igen næste år!