Vembhallen

 

10. - 11. januar 2015:

Trods de vilde storme "Dagmar" og "Egon" fandt alle udstillerne med 233 racekaniner og 8 numre med kælekaniner problemfrit frem til hallen.

Hopkaninerne havde hele 85 starter. Stor tak til Susanna og Poul Erik for indsatsen med dette stævne.

Resultater:

Ærespræmieliste - Klasse L

Nr. Navn Køn Race og variant Point

1 Esben Midtiby, Ringkøbing 1,3 Wiener, vildtgrå 379,5

2 Henning Lund Jørgensen, Herning 2,2 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 379,0

3 Karl Sørensen, Thisted 1,3 Hermelin, hvid, rødøjet 378,5

4 Ib Kyndi Nielsen, Lemvig 1,3 Fransk Vædder, chinchilla 378,5

5 Bodil & Anton Dam, Struer 2,2 Hermelin, zobel, blå 378,5

6 Annalise Sørensen, Skals 2,2 Isabella, isabella 378,5

7 Find O. Hansen, Ikast 2,2 Lille Sølv, vildtgul 378,5

8 Peder Emil Hansen, Skjern 3,1 Blå Wiener, blå 378,5

9 Esben Midtiby, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå 378,5

10 Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, sort 284,0

11 Ela Nørgaard, Struer 1,2 Rex, dalmatiner, sort 284,0

12 Poul Erik Lauridsen, Vemb 2,2 Hermelin, zobel, blå 377,5

13 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, madagascar 377,5

14 Gunner Sørensen, Skals 1,2 Californian, sort 283,5

15 Ole H. Møller, Holstebro 1,2 Rex, castor 283,5

16 Jens Jørgen Nørgaard, Struer 2,2 Rhinsk Schecke, sort/gul 377,0

17 Carsten Laursen, Ålestrup 3,1 Lille Sølv, blå 377,0

18 Poul Erik Kristensen, Skjern 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå 283,0

19 Jørgen Jensen, Viborg 1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 283,0

20 Peder Emil Hansen, Skjern 1,2 Wiener, hvid, blåøjet 283,0

21 Poul Erik Lauridsen, Vemb 1,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,0

22 Kaj Poulsen, Videbæk 1,0 Rex, dalmatiner, castor 95,5

23 Rikke Vendelbo, Vemb 2,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 376,5

24 Kaj Poulsen, Videbæk 1,2 Rex, castor 282,5

25 Poul Erik Kristensen, Skjern 1,2 Hermelin, hotot, sort 282,5

26 Peder Emil Hansen, Skjern 2,2 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå 376,0

27 Jens Jøren Hesel, Struer 1,2 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå 282,0

28 Jytte Wærnskjold Laursen, Ålestrup 1,2 Dværg Vædder, vildtgrå 282,0

29 Elo Rasmussen, Holstebro 3,1 Hermelin, hvid, rødøjet 375,0

30 Ib Kyndi Nielsen, Lemvig 0,3 Californian, sort 281,0

31 Johanne Lund Ellgaard, Herning 3,0 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå 281,0

32 Ela Nørgaard, Struer 1,0 Rex, dalmatiner, castor 94,5

33 Sanne Flak, Ulfborg 1,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 94,5

34 Niels J. Møller, Farsø 1,0 White, sort 94,5

35 Susanne Ellgaard, Herning 1,0 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå 94,5

36 Susanna Kristensen, Skjern 0,1 Hollænder, japaner, sort/gul 94,5

37 Niels J. Møller, Farsø 1,0 Dværg Vædder, japaner, sort/gul 94,5

38 Janni Vendelbo, Vemb 3,0 Dværg Vædder, chinchilla 279,5

Polle og Dille med ærespræmie- og pokalskilte.

Pokalliste

Skuets bedste dyr

Henning Lund Jørgensen, Herning 1,0 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 95,5

Bedste Kollektion, Stamme eller Gruppe

Esben Midtiby, Ringkøbing 1,3 Wiener, vildtgrå 379,5

Bedste 1,1

Bodil & Anton Dam, Struer 1,1 Hermelin, sort/zobel, blå 190,5

Bedste hun

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, sort 95,5

Bedste han

Kaj Poulsen, Videbæk 1,0 Rex, dalmatiner, castor 95,5

Chr. Josephsens Jubilæumspokal

Esben Midtiby, Ringkøbing 1,4 Wiener, vildtgrå 474,0

Halvor Kristensens Mindepokal

Rikke Vendelbo, Vemb 1,0 Hvid Land, hvid, rødøjet 95,0

Vestjysk fritidscenters Ungdomspokal

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, madagascar 377,5

Gæstepokal

Henning Lund Jørgensen, Herning 2,2 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 379,0

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Guld

Mikkel Midtiby Dværg Vædder, madagascar 284,5

RUVK´s Ungdomsmesterskab

Rikke Vendelbo Hvid Land, hvid, rødøjet 95,0

RUVK´s Ungdomsmesterskab

Sanne Flak Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 94,5

RUVK´s Ungdomsmesterskab

Simon Flak Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 93,5

Skuets bedste dyr - 1

Henning Lund Jørgensen, Herning 1,0 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 95,5

Skuets bedste dyr - 2

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, sort 95,5

Skuets bedste dyr - 3

Kaj Poulsen, Videbæk 1,0 Rex, dalmatiner, castor 95,5

Vestjyske Kaniner:

Vestjyske Kaniner, Store racer

Esben Midtiby, Ringkøbing 1,3 Wiener, vildtgrå 379,5

Vestjyske Kaniner, Små racer

Henning Lund Jørgensen, Herning 2,2 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 379,0

Vestjyske Kaniner, Ungdom

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, madagascar 377,5

Den vender på tværs

Stor interesse for bedømmelse af kælekaniner.

Amer Tica, Landbobanken overrækker:

Landbobanken, Elitegruppe nr. 1

Ela Nørgaard, Struer 1,3 Rex, dalmatiner, castor 378,5

Landbobanken, Elitegruppe nr. 2

Esben Midtiby, Ringkøbing 1,3 Wiener, vildtgrå 378,5

Landbobanken, Elitegruppe nr. 3

Karl Sørensen, Thisted 1,3 Hermelin, hvid, rødøjet 378,5

Landbobanken, Elitegruppe nr. 4

Peder Emil Hansen, Skjern 3,1 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå 378,0

Landbobanken, Elitegruppe nr. 5

Esben Midtiby, Ringkøbing 2,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå 377,5

Glade piger med udsolgt tombola.

Rexklubben:

Rexklubben, Lindelys Bedste ikke castor

Ela Nørgaard, Struer 0,3 Rex, dalmatiner, sort 284,0

Rexklubben, Bedste resultat Rex, castor

Kaj Poulsen, Videbæk 1,2 Rex, castor 282,5

Rexklubben, Bedste resultat "tegnede"

Ela Nørgaard, Struer 0,3 Rex, dalmatiner, sort 284,0