Vemb 2014

Kanin- og Hobbyudstilling - 75 års jubilæum

11. og 12. januar 2014 i Vemb Hallen, Stadionalle 2, 7570 Vemb.

Ærespræmieliste - Klasse LK

Nummer - Navn - Køn - Race og variant - Point

1. Ela Nørgaard, Struer 1,2 Rex, dalmatiner, sort 285,5

2. Carsten Laursen, Ålestrup 1,3 Lille Sølv, blå 379,0

3. Anna Lise Sørensen, Skals 2,2 Isabella 379,0

4. Louise Meldgaard, Vildbjerg 2,2 Dværg Vædder, vildtgrå 378,5

5. Peder Emil Hansen, Skjern 2,2 Blå Wiener 378,5

6. Jens Jørgen Nørgaard, Struer 3,1 Rhinsk Schecke, sort/gul 378,5

7. Peter Villadsen, Ringkøbing 1,2 Dværg Vædder, vildtgrå 284,0

8. Esben Midtiby, Ringkøbing 1,2 Dværg Vædder, vildtgrå 284,0

9. Jørgen Jensen, Viborg 0,3 Hvid Land 284,0

10. Irma Johannessen, Esbjerg V 0,3 Rex, hvid, rødøjet 284,0

11. Bodil & Anton Dam, Struer 0,3 Hermelin, zobel, blå 284,0

12. Karl Sørensen, Thisted 0,3 Hermelin, hvid, rødøjet 284,0

13. Preben S. Jakobsen, Aars 2,2 Belgisk Kæmpe, vildtgrå 378,0

14. Helge Johannessen, Esbjerg V 1,3 Wiener, vildtgrå 377,5

15. Esben Midtiby, Ringkøbing 1,3 Wiener, vildtgrå 377,5

16. Poul Erik Kristensen, Skjern 2,2 Dværg Vædder, vildtgrå 377,5

17. Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, madagascar 377,5

18. Kaj Kristensen, Brovst 3,1 Satin, rødbrun/gråblå 377,5

19. Rikke Vendelbo, Vemb 1,2 Hvid Land 283,5

20. Elo Rasmussen, Holstebro 1,2 Hermelin, hvid, rødøjet 283,5

21. Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, sort 283,5

22. Carsten Albin Petersen, Herning 1,2 Dværg Vædder, vildtgrå 283,5

23. Carsten Albin Petersen, Herning 3,0 Rex, dalmatiner, castor 283,5

24. Find O. Hansen, Ikast 1,3 Lille Sølv, vildtgul 377,0

25.  Jan Pedersen, Åbybro 2,2 Rex, castor 377,0

26. Kristian Mose Kristensen, Brovst 2,2 Rex, hvid, rødøjet 377,0

27. Poul Erik Kristensen, Skjern 3,1 Hermelin, hotot, sort 377,0

28. Jens Jøren Hesel, Struer 3,1 Fransk Vædder, vildt- og jerngrå 377,0

29. Peder Emil Hansen, Skjern 1,2 Wiener, hvid, blåøjet 283,0

30. Poul Erik Lauridsen, Vemb 2,2 Hermelin, zobel, blå 376,5

31. Peter Villadsen, Ringkøbing 2,2 Dværg Vædder, madagascar 376,5

32. Gunner Sørensen, Skals 1,2 Californian, sort 282,5

33. Henrik Møller, Farsø 1,2 Satin, rødbrun/gråblå 282,0

34. Anders Aarup, Ørnhøj 1,2 Hvid Land 281,0

35. Jens Ahle Jensen, Ringkøbing 1,2 Hollænder, japaner, sort/gul 281,0

36. Elo Rasmussen, Holstebro 3,0 Hermelin, zobel, white, brun 281,0

37. Poul Erik Lauridsen, Vemb 1,2 Hermelin, vildtgrå 280,5

38. Sigfred Gottenborg, Sdr. Felding 2,2 Dværg Vædder, vildtgrå 373,5

39. Mona Gottenborg, Sdr. Felding 1,2 Dværg Vædder, madagascar 280,0

40. Sebastian Tor Aarup, Vemb 1,2 Rex, dalmatiner, sort 280,0

41. Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, kappetegnet, vildtgrå 94,5

42.  Peder Emil Hansen, Skjern 1,0 Belgisk Kæmpe, vildtgrå 94,5

43. Johanne Lund Ellgaard, Herning 1,0 Dværg Vædder, vildtgrå 94,5

44. Hans Aarup, Vemb 1,0 Rex, dalmatiner, castor 94,5

45. Mikkel Midtiby, Ringkøbing 1,0 Dværg Vædder, kappetegnet, vildtgrå 94

46. Johanne Lund Ellgaard, Herning 0,1 Dværg Vædder, chinchilla 94,0

Pokalliste

Skuets Bedste Dyr

Ela Nørgaard, Struer 0,1 Rex, dalmatiner, sort 95,5

Bedste Kollektion, Stamme eller Gruppe

Ela Nørgaard, Struer 1,2 Rex, dalmatiner, sort 285,5

Bedste 1,1

Ela Nørgaard, Struer Rex, dalmatiner, sort 190,5

Bedste Hun

Ela Nørgaard, Struer Rex, dalmatiner, sort 95,5

Bedste Han

Rikke Vendelbo, Vemb Hvid Land 95,0

Chr. Josephsens Jubilæumspokal

Ela Nørgaard, Struer 2,3 Rex, dalmatiner, sort 474,0

Halvor Kristensens Mindepokal

Rikke Vendelbo, Vemb 1,0 Hvid Land 95,0

Vestjysk Fritidscenters Ungdomspokal

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, madagascar 377,5

Gæstepokal

Carsten Laursen, Ålestrup 1,3 Lille Sølv, blå 379,0

RUVKs Ungdomsmesterskab - Guld

Mikkel Midtiby, Ringkøbing Dværg Vædder 285,0

RUVKs Ungdomsmesterskab - Sølv

Sebastian Aarup, Nees Rex 280,0

RUVKs Ungdomsmesterskab - Bronze

Ronja Aarup, Nees Rex 279,0

RUVKs Ungdomsmesterskab - nr. 4

Rikke Vendelbo, Vemb Hvid Land 190,0

Allan Christian Pedersen fra Landbobanken overrækker

Landbobanken, Elitegruppe nr. 1

Carsten Laursen, Ålestrup 2,2 Lille Sølv 379,0

Landbobanken, Elitegruppe nr. 2

Louise Meldgaard, Vildbjerg 2,2 Dværg Vædder 378,5

Landbobanken, Elitegruppe nr. 3

Peder Emil Hansen, Skjern 1,3 Blå Wiener og Wiener 378,0

Landbobanken, Elitegruppe nr. 4

Jens Jørgen Nørgaard, Struer 2,2 Rhinsk Schecke, sort/gul 378,0

Landbobanken, Elitegruppe nr. 5

Esben Midtiby, Ringkøbing 2,2 Wiener og Dværg Vædder 378,0

Nordea overrækker

Nordea Skuets Bedste Dyr - 1

Ela Nørgaard, Struer 0,1 Rex, dalmatiner, sort 95,5

Nordea Skuets Bedste Dyr - 2

Anna Lise Sørensen, Skals 0,1 Isabella, isabella 95,0

Nordea Skuets Bedste Dyr - 3

Karl Sørensen, Thisted 0,1 Hermelin, hvid, rødøjet 95,0

Rexklubben overrækker

Lindelys, Bedste ikke castor

Ela Nørgaard, Struer 1,2 Rex, dalmatiner, sort 285,5

Bedste resultat, Rex, castor

Jan Pedersen, Åbybro 2,2 Rex, castor 377,0

Bedste resultat, "tegnede"

Ela Nørgaard, Struer 1,2 Rex, dalmatiner, sort 285,5