Oversigt over aktiviteter

Vi er en af de mest aktive foreninger under Danmarks Kaninavlerforening. Vores medlemmer deltager aktivt på udstillinger i andre foreninger.

Kaninudstilling 9. - 10. januar 2016

 

Vembhallen

Stadion Allé 2,

7570 Vemb

 

 

  • udstillingskaniner i

klasserne L2, D og K

elitegruppe - klasse G

  • stampeudstilling - søndag
  • kælekaninudstilling - søndag
  • hobbyudstilling
  • rexklubbens udstilling
  • hopstævne lørdag
  • bedømmelse efter europastandard - søndag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ærespræmieliste - Klasse L D

Nr. Navn Køn Race og variant Point

1 Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin, zobel, blå 379,5

2 Kristian Mose Kristensen, Brovst 2,2 Rex, hvid, rødøjet 379,5

3 Børge Toft, Vemb 2,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0

4 Karl Sørensen, Thisted 1,3 Hermelin, hvid, rødøjet 378,5

5 Esben Midtiby, Ringkøbing 1,3 Wiener, vildtgrå 378,5

6 Poul Erik Kristensen, Skjern 2,2 Hermelin, hotot, sort 378,5

7 Peder Emil Hansen, Skjern 1,2 Blå Wiener, blå 284,0

8 Carsten Laursen, Ålestrup 1,2 Lille Sølv, blå 284,0

9 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0

10 Kaj Poulsen, Videbæk 0,3 Rex, castor 284,0

11 Find O. Hansen, Ikast 3,0 Lille Sølv, vildtgul 284,0

12 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,0 Dværg Vædder, madagascar 284,0

13 Peder Emil Hansen, Skjern 1,3 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5

14 Poul Erik Lauridsen, Vemb 2,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5

15 Anna Lise Sørensen, Skals 3,1 Isabella, isabella 377,5

16 Ela Nørgaard, Struer 3,0 Rex, gepard 283,5

17 Gunner Sørensen, Skals 2,2 Californian, sort 377,0

18 Jørgen Jensen, Viborg 1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 283,0

19 Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, sort 283,0

20 Ela Nørgaard, Struer 0,3 Rex, dalmatiner, sort 283,0

21 Per Tang, Skjern 3,0 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,0

22 Simon Flak, Ulfborg 2,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 376,0

23 Jens Jørgen Nørgaard, Struer 3,1 Rhinsk Schecke, sort/rødgul 376,0

24 Poul Erik Kristensen, Skjern 3,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 376,0

25 Anders Aarup, Ørnhøj 1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 282,0

26 Susanne Ellgaard, Herning 0,3 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0

27 Jens Jøren Hesel, Skive 3,0 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0

28 Jytte Wærnskjold Laursen, Ålestrup 1,0 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0

29 Rikke Vendelbo, Vemb 1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 280,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dommerne finder Best in Show

 

 

 

Pokalliste

 

Skuets bedste dyr:

Anna Lise Sørensen, Skals

1,0 Isabella, isabella 95,5

 

Bedste kollektion, Stamme eller Gruppe

Bodil & Anton Dam, Struer

1,3 Hermelin, zobel, blå 379,5

 

Bedste 1,1

Peder Emil Hansen, Skjern

1,1 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 190,5

 

Bedste hun

Bodil & Anton Dam, Struer

0,1 Hermelin, zobel, blå 95,0

 

Bedste han

Peder Emil Hansen, Skjern

1,0 Blå Wiener, blå 95,5

 

Chr. Josephsens Jubilæumspokal

Bodil & Anton Dam, Struer

2,3 Hermelin, zobel, blå 474,0

 

Halvor Kristensens Mindepokal

Anders Aarup, Ørnhøj

0,1 Hvid Land, hvid, rødøjet 94,5

 

Gæstepokal

Kristian Mose Kristensen, Brovst

2,2 Rex, hvid, rødøjet 379,5

 

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Guld

Mikkel Midtiby, No

Dværg Vædder, madagascar 285,0

 

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Sølv

Simon Flak

Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5

 

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Bronze

Sanne Flak

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 188,0

 

Deltager i RUVKs Ungdomsmesterskab

Rikke Vendelbo

Hvid Land, hvid, rødøjet 187,0

 

Skuets bedste dyr - 1

Anna Lise Sørensen, Skals

1,0 Isabella, isabella 95,5

 

Skuets bedste dyr - 2

Kristian Mose Kristensen, Brovst

0,1 Rex, hvid, rødøjet 95,5

 

Skuets bedste dyr - 3

Peder Emil Hansen, Skjern

1,0 Blå Wiener, blå 95,5

 

Landbobanken overrækker

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 1

Kristian Mose Kristensen, Brovst 2,2 Rex, hvid, rødøjet 379,0

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 2

Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin, zobel, blå 379,0

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 3

Peder Emil Hansen, Skjern 1,3 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 4

Esben Midtiby, Ringkøbing 2,2 Wiener, vildtgrå 378,5

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 5

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 4,0 Dværg Vædder, madagascar 378,5

 

Rexklubben

 

Rexklubben Bedste castor

Kaj Poulsen, Videbæk

0,3 Rex, castor 284,0

 

Rexklubben Bedste ikke castor

Kristian Mose Kristensen, Brovst

2,2 Rex, hvid, rødøjet 379,5

 

Rexklubben Bedste tegnede

Ela Nørgaard, Struer

3,0 Rex, gepard 283,5

 

 

Kælekaninudstilling

 

Rikke Hornstrup, Holstebro

Løvehoved 76,5

 

Julie Hornstrup, Holstebro

Hermelin 76

 

Bedømmelse efter europastandard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benny Garly bedømmer efter den lidt anderledes Standard.

Der er visse forskelligheder, vi skal være forberedt på til 2018.

Formanden udstillede en smuk Rhinsk Schecke, som endte med pointfradrag grundet Europastandardens krav om højere vægt end angivet i den Skandinaviske!

 

Benny fremfandt 6 kaniner med 96,5 point og 2 med 97.

Præmien for bedste resultat tilfaldt en Hermelin, sort med 97 point.