Udstilling i Vemb fra 12. til 13. januar 2019

 

Ærespræmieliste - Klasse L

 

1 Bodil & Anton Dam, Struer 0,3 Hermelin, zobel, blå 285,5

2 Bent Jensen, Hemmet 2,2 Zobel, brun 379,5

3 Anna Lise Sørensen, Skals 1,3 Isabella 379,0

4 Peder Emil Hansen, Skjern 2,2 Blå Wiener 379,0

5 Bent Jensen, Hemmet 2,2 Dværg Vædder, vildtgrå 379,0

6 Bent Jensen, Hemmet 2,2 Zobel, blå 379,0

7 Børge Toft, Vemb 1,3 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 378,5

8 Bent Jensen, Hemmet 3,1 Ørestad 378,5

9 Jens Jøren Hesel, Skive 3,1 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 378,5

10 Lars Andersen, Spøttrup 1,2 Alaska 284,0

11 Henning Lund Jørgensen, Herning 3,0 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 284,0

12 Poul Erik Kristensen, Skjern 3,1 Hermelin, hotot, sort 377,5

13 Mads Nielson, Aulum 0,3 Satin, elfenben 283,5

14 Esben Midtiby, Ringkøbing 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,0

15 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,0 Dværg Vædder, madagascar 283,0

16 Esben Midtiby, Ringkøbing 1,0 Wiener, vildt- & jerngrå 95,5

17 Poul Erik Lauridsen, Vemb 1,3 Hermelin, chinchilla 376,5

18 Torben & Henning Nielson, Aulum 1,2 Tan, sort 282,5

19 Katrin Hesel, Skive 1,2 Dværg Vædder, vildtblå 282,0

20 Rikke Hesel, Vemb 2,1 Belgisk Hare, vildtrød 282,0

21 Susanne Ellgaard, Herning 2,1 Lille Tysk Vædder, vildtgrå 282,0

22 Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, siameser, brun 95,0

23 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 0,1 Dværg Vædder, kappetegnet, chinchilla 95,0

24 Karina Lorentzen, Herning 0,1 Hermelin, chinchilla 95,0

25 Cecilie Hansen, Herning 2,1 Dværg Vædder, vildtgrå 281,0

26 Lucas Nielsen-Hvam, Aulum 1,2 Hermelin, vildtgrå 280,0

27 Laura Slyk Jacobsen, Ulfborg 0,1 Dværg Vædder, vildtgrå 94,5

28 Lucas Nielsen-Hvam, Aulum 1,0 Hermelin, blå 94,5

29 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 1,0 Dværg Vædder, chinchilla 94,5

30 Signe Steenkjær, Vinderup 0,1 Fransk Vædder, blå 94,0

 

Pokalliste

Skuets bedste dyr

Bent Jensen, Hemmet 0,1 Zobel, brun 95,5

 

Bedste kollektion, Stamme eller Gruppe

Bodil & Anton Dam, Struer 0,3 Hermelin, zobel, blå 285,5

 

Bedste 1,1

Peder Emil Hansen, Skjern 1,1 Blå Wiener 190,0

 

Bedste hun

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5

 

Bedste han

Esben Midtiby, Ringkøbing 1,0 Wiener, vildtgrå 95,5

 

Halvor Kristensens Mindepokal

Rikke Hesel, Vemb 1,0 Hvid Land 92,0

Ungdomspokal

 

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,0 Dværg Vædder, madagascar 283,0

 

Gæstepokal

Bent Jensen, Hemmet 3,1 Zobel, brun 379,5

 

RUVKs Ungdomsmesterskab - Guld

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,0 Dværg Vædder, madagascar 283,0

 

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Sølv

Lucas Nielsen-Hvam, Aulum 1,2 Hermelin, vildtgrå 280,0

 

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Bronze

Laura Slyk Jacobsen, Ulfborg 0,1 Dværg Vædder, vildtgrå 94,5

 

 

Skuets bedste dyr - 1

Bent Jensen, Hemmet 0,1 Zobel, brun 95,5

Skuets bedste dyr - 2

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5

Skuets bedste dyr - 3

Esben Midtiby, Ringkøbing 1,0 Wiener, vildtgrå 95,5

 

 

Ringkjøbing Landbobanks Elitegrupper

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 1

Bent Jensen, Hemmet 3,1 Ørestad 379,5

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 2

Peder Emil Hansen, Skjern 3,1 Blå Wiener 378,5

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 3

Børge Toft, Vemb 1,3 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 378,5

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 4

Anna Lise Sørensen, Skals 1,3 Isabella 378,0

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 5

Lars Andersen, Spøttrup 2,2 Alaska 378,0