Ungdomsudstilling,

stampe- og kælekaniner,

ungdyrudstilling

Ringkøbing 28. september 2019.


En udstilling med rekorddeltagelse i nyere tid.
For ti år siden var deltagelsen så stor, at der kunne arrangeres seperat ungdomsudstilling om lørdagen og udstilling for de gamle avlere om søndagen. Det stoppede desværre grundet for få ungdomsudstillere og vi blev tvunget til at samle alle kaninerne på en fælles udstilling.

I år mødte hele 110 kaniner op til bedømmelse i Ringkøbing Ungdomsgård. Grundet aktivitet på stedet fredag aften, var det ikke muligt at stille udstillingsburene op før lørdag morgen og det udførte de effektive udstillere i et højt tempo.












Plast på væggen, bukke, bunde og bure       Tasteholdet Amalie, Laura og Henrik   












Bedømmelse kæledyr og stampe                 Dommerne Lissy og Søren
Jens Jøren er i lære hos Ib                          Signe og Frank er tilbærere













Lille Rex i et flot antal                                 Rikke fik 95 med Belgisk Hare













Dommerne skal finde Best in Show              Jeg håber, det er min, de vælger!!










 



Der skal findes Bedste par                          Kælekaninudstillerne får medaljer.

med rekorddeltagelse.




Præmieliste

Ærespræmieliste klasse L - Ungdomsudstilling
Mikkel Midtiby 1,2 Dværg Vædder, madagascar   284,0
Mikkel Midtiby 1,2 Dværg Vædder, chinchilla       282,5
Laura Slyk Jacobsen 2,1 Dværg Vædder, vildtgrå 279,0
Mikkel Midtiby 0,1 Dværg Vædder, kappetegnet, chinchilla 93,0
Lucas Nielsen-Hvam 1,0 Hermeliner, gulrød 93,0


Ærespræmieliste klasse C - Ungdyrudstilling
Hanne H. Kristensen 1,0 Deilenaar, vildtrød 95,0
Michael Christiansen 0,1 Dværg Vædder, isabella 95,0
Diana Lyk 1,0 Lille Rex, blå 95,0
Bodil & Anton Dam 0,1 Hermelin, russer, Blå 95,0
Frank H. Kristensen 1,0 Hermelin, zobel, Blå 95,0
Esben Midtiby 1,0 Wiener, vildtgrå 95,0
Rikke Hesel 0,1 Belgisk Hare, vildtrød 95,0
Rebecca Nygaard 1,0 Hermelin, zobel, blå 94,5
Peder Emil Hansen 0,1 Blå Wiener 94,5
Esben Midtiby 1,0 Dværg Vædder, vildtgrå 94,5


Ærespræmieliste kælekaniner
Lucas Nielsen-Hvam 74,5
Randi Nielsen 74,0
Amalie Steenkjær 72,5

Randi Nielsen 72,0

Sisa Petersen 71,5

Rikke Hesel 71,0


Ærespræmieliste Stampe
Laura Slyk Jacobsen 74,5
Nanna Asmussen 73,5
Nanna Asmussen 73,0


Bedste par - ungdomsudstillere
Mikkel Midtiby Dværg Vædder, chinchilla


Bedste par – klasse C
Frank H. Kristensen Lille Rex, sort



Tak til dommerne, udstillerne og forældre, der støttede vores udstilling og udførte et stort arbejde med opstilling og nedbrydning og var med til at skabe en dejlig atmosfære.


Vi mødes til en lignende konkurrence næste september.