Udstillingen afviklet med

239 udstillingskaniner og 3 stampe samt 58 starter med hopkaninerne.

 

 

Æ r e s p r æ m i e l i s t e - Klasse L

 

Nr. Navn Køn Race og variant Point

1 Bodil & Anton Dam, Struer 0,3 Hermelin, zobel, blå 286,0

2 Per Søndergård, Hobro 1,3 Tan, sort 380,5

3 Torben & Henning Nielson, Aulum 1,3 Tan, sort 379,0

4 Poul Erik Lauridsen, Vemb 1,3 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0

5 Mads Nielson, Aulum 2,2 Satin, elfenben 379,0

6 Karl Sørensen, Thisted 3,1 Hermelin, hvid, rødøjet 379,0

7 Peder Emil Hansen, Skjern 1,2 Blå Wiener, blå 284,5

8 Esben Midtiby, Ringkøbing 2,2 Wiener, vildtgrå 378,5

9 Dorthe Flak, Ulfborg 2,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 378,5

10 Jørgen Jensen, Viborg 1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 284,0

11 Anna Lise Sørensen, Skals 2,2 Isabella, isabella 378,0

12 Jette Søndergård, Hobro 0,3 Lille Havana, brun 283,5

13 Elo Rasmussen, Holstebro 3,1 Hermelin, hvid, rødøjet 377,0

14 Per Tang, Skjern 3,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 377,0

15 Ela Nørgaard, Struer 1,2 Rexklubben - Rex, dalmatiner, sort 283,0

16 Find O. Hansen, Ikast 1,2 Lille Sølv, vildtgul 283,0

17 Esben Midtiby, Ringkøbing 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5

18 Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5

19 Jette Søndergård, Hobro 2,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 376,0

20 Poul Erik Kristensen, Skjern 3,1 Hermelin, hotot, sort 376,0

21 Jens Jøren Hesel, Skive 3,1 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 376,0

22 Peder Emil Hansen, Skjern 1,2 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0

23 Henning Lund Jørgensen, Herning 1,2 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 282,0

24 Gunner Sørensen, Skals 1,2 Californian, sort 282,0

25 Børge Toft, Vemb 0,3 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0

26 Simon Flak, Ulfborg 3,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 375,5

27 Jens Jørgen Nørgaard, Struer 3,1 Rhinsk Schecke, sort/rødgul 375,5

28 Anders Aarup, Ørnhøj 1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 281,5

29 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 1,2 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 281,5

30 Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 281,0

31 Annemie Nielsen, Sunds 1,2 Rexklubben - Rex, castor 280,5

32 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 1,2 Stor Sølv, sort 280,5

33 Susanne Ellgaard, Herning 1,2 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 280,5

34 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 3,0 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 280,5

35 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,0 Dværg Vædder, madagascar 280,5

36 Niels J. Møller, Farsø 3,0 Dværg Vædder, japaner, sort/gulrød 280,0

37 Cecilie Hansen, Herning 3,0 Dværg Vædder, chinchilla 280,0

38 Ela Nørgaard, Struer 0,1 Rexklubben - Rex, japaner, sort/gulrød 94,5

39 Ela Nørgaard, Struer 0,1 Rexklubben - Rex, gepard 94,5

40 Elo Rasmussen, Holstebro 1,0 Hermelin, zobel, white, brun 94,5

41 Jens Jøren Hesel, Skive 1,0 Fransk Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 94,5

42 Ib Kyndi Nielsen, Lemvig 1,0 Fransk Vædder, chinchilla 94,5

43 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 0,1 Dværg Vædder, chinchilla 94,0

 

 

P o k a l l i s t e

Skuets bedste dyr

Per Søndergård, Hobro 0,1 Tan, sort 95,5

 

Bedste kollektion, stamme eller gruppe

Bodil & Anton Dam, Struer 0,3 Hermelin, zobel, blå 286,0

 

Bedste 1,1

Bodil & Anton Dam, Struer 1,1 Hermelin, zobel, blå 190,0

 

Bedste hun

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5

 

Bedste han

Esben Midtiby, Ringkøbing 1,0 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0

 

Chr. Josephsens Jubilæumspokal

Bodil & Anton Dam, Struer 2,3 Hermelin, zobel, blå 475,0

 

Halvor Kristensens Mindepokal

Anders Aarup, Ørnhøj 1,0 Hvid Land, hvid, rødøjet 94,5

 

Gæstepokal

Per Søndergård, Hobro 1,3 Tan, sort 380,5

 

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Guld

Simon Flak 1,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 189,0

 

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Sølv

Mikkel Midtiby 2,0 Dværg Vædder, madagascar 189,0

 

Skuets bedste dyr - 1

Per Søndergård, Hobro 0,1 Tan, sort 95,5

 

Skuets bedste dyr - 2

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5

 

Skuets bedste dyr - 3

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5

 

Bedømmelse efter EuropaStandard

Bodil & Anton Dam 0,1 Hermelin, vildtgrå 97,0

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 1

Per Søndergård, Hobro 1,3 Tan, sort 379,5

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 2

Torben & Henning Nielson, Aulum 1,3 Tan, sort 379,0

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 3

Esben Midtiby, Ringkøbing 3,1 Wiener, vildtgrå 378,5

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 4

Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin, zobel, blå 378,0

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 5

Anna Lise Sørensen, Skals 2,2 Isabella, isabella 378,0

 

R e x k l u b b e n

 

Rexklubben - Bedste castor

Annemie Nielsen, Sunds 1,2 Rexklubben - Rex, castor 280,5

Rexklubben - Bedste ikke castor

Ela Nørgaard, Struer 0,1 Rexklubben - Rex, japaner, sort/gulrød 94,5

Rexklubben - Bedste tegnede

Ela Nørgaard, Struer 1,2 Rexklubben - Rex, dalmatiner, sort 283,0

 

S t a m p e

Mie Oldenborg Nielsen, Esbjerg 75,0

Julie Jørgensen, Ringkøbing 74,5

Caroline Larsen, Esbjerg 74,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skal vi være venner?