Udstilling i Vembhallen 13. & 14. januar 2018

 

Deltagelse af 228 racekaniner samt 3 stampe og 2 kælekaniner. En lille nedgang i forhold til året før. Hele 21 racer. Højdespringerne i Dværg Vædder med 56 dyr i 7 varianter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Afdækningen fra Brdr Ewers er ikke at foragte under de smukke kaniner.

 

Et ganske pænt besøg af publikum, glade medudstillere og en udsolgt tombola er en stor glæde for en arrangør og der skal bringes en stor tak til alle, der var med til at gøre udstillingen et besøg værd.

 

Udstillingens absolutte vindere var familien Søndergaard fra Viborg og Tjele:

 

Ærespræmieliste - Klasse L

 

Nr. Navn Køn Race og variant Point

1 Poul Erik Søndergaard, Viborg 3,1 Rex, dalmatiner, sort 383,0

2 Lissy Søndergaard, Tjele 1,2 Stor Sølv, sort 286,0

3 Poul Erik Søndergaard, Viborg 1,2 Rex, castor 285,5

4 Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, zobel, blå 285,5

5 Lars Andersen, Spøttrup 2,2 Alaska, sort 379,0

6 Esben Midtiby, Ringkøbing 2,2 Wiener, vildt- & jerngrå 379,0

7 Mads Nielson, Aulum 0,3 Satin, elfenben 284,5

8 Anna Lise Sørensen, Skals 1,3 Isabella, isabella 378,5

9 Peder Emil Hansen, Skjern 1,3 Blå Wiener, blå 378,5

10 Per Søndergård, Hobro 3,1 Tan, sort 378,5

11 Carsten Laursen, Ålestrup 1,2 Lille Sølv, blå 284,0

12 Benny Garly, Rødkærsbro 1,2 Japaner, sort/rødgul 284,0

13 Bodil & Anton Dam, Struer 0,3 Hermelin, vildtgrå 284,0

14 Susanna Kristensen, Skjern 1,3 Rhinsk Schecke, sort/rødgul 377,5

15 Jette Søndergård, Hobro 3,1 Lille Havana, brun 377,5

16 Esben Midtiby, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, vildtgrå 377,5

17 Poul Erik Kristensen, Skjern 1,2 Hermelin, hotot, sort 283,5

18 Jens Jøren Hesel, Skive 3,0 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5

19 Jørgen Jensen, Viborg 1,3 Hvid Land, hvid, rødøjet 377,0

20 Karina Lorentzen, Herning 1,3 Hermelin, chinchilla 377,0

21 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, madagascar 377,0

22 Børge Toft, Vemb 2,2 Dværg Vædder, vildtgrå 376,5

23 Gunner Sørensen, Skals 0,3 Californian, sort 282,5

24 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,0 Dværg Vædder, madagascar 282,5

25 Henning Lund Jørgensen, Herning 1,2 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 282,0

26 Anders Aarup, Ørnhøj 1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 282,0

27 Cecilie Hansen, Herning 1,2 Dværg Vædder, chinchilla 280,5

28 Laura Slyk Jacobsen, Ulfborg 0,1 Dværg Vædder, vildtgrå 94,5

29 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 1,0 Dværg Vædder, chinchilla 94,0

 

Pokallisten

 

Skuets bedste dyr:

Lissy Søndergaard, Tjele 0,1 Stor Sølv, sort 96,0

Bedste kollektion, Stamme eller Gruppe:

Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, zobel, blå 285,5

Bedste 1,1:

Bodil & Anton Dam, Struer 1,1 Hermelin, zobel, blå 190,5

Bedste hun:

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5

Bedste han:

Bodil & Anton Dam, Struer 1,0 Hermelin, zobel, blå 95,0

Chr. Josephsens Jubilæumspokal:

Bodil & Anton Dam, Struer 1,4 Hermelin, zobel, blå 475,5

Halvor Kristensens Mindepokal:

Anders Aarup, Ørnhøj 1,0 Hvid Land, hvid, rødøjet 94,5

Ungdomspokalen:

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 3,0 Dværg Vædder, madagascar 282,5

Gæstepokal:

Poul Erik Søndergaard, Viborg 3,1 Rex, dalmatiner, sort 383,0

 

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Guld

Mikkel Midtiby Dværg Vædder, madagascar 282,5

RUVK´s Ungdomsmesterskab - Sølv

Laura Slyk Jacobsen, Ulfborg 0,1 Dværg Vædder, vildtgrå 94,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skuets bedste dyr - 1

Lissy Søndergaard, Tjele 0,1 Stor Sølv, sort 96,0

Skuets bedste dyr - 2

Poul Erik Søndergaard, Viborg 1,0 Rex, dalmatiner, sort 96,0

Skuets bedste dyr - 3

Poul Erik Søndergaard, Viborg 0,1 Rex, dalmatiner, sort 96,0

 

Landbobanken overrrækker:

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 1

Poul Erik Søndergaard, Viborg 2,2 Rex, dalmatiner, sort 382,5

Landbobanken, Elitegruppe nr. 2

Poul Erik Søndergaard, Viborg 2,2 Rex, castor 380,0

Landbobanken, Elitegruppe nr. 3

Lissy Søndergaard, Tjele 1,3 Stor Sølv, sort 379,5

Landbobanken, Elitegruppe nr. 4

Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin, zobel, blå 378,5

Landbobanken, Elitegruppe nr. 5

Per Søndergård, Hobro 3,1 Tan, sort 378,5

 

Europabedømmelse:

Nr 1, Poul Erik Søndergaard, 0,1 Rex, dalmatiner, sort 97,5 point.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hermelin, satin, ræverød - en nyhed på vores udstilling.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udstillingen er slut og Christians lastbil holder klar til at blive læsset.