Vinterudstillingen 11. – 12. januar 2020

blev som otte gange før afviklet i Vembhallen.

 182 kaniner fra 27 udstillere samt godt en snes hobbyudøvere med arbejdende stande var med til at skabe en hyggelig stemning.

Dommerne Louise Møller, Søren Dalsgaard, Casper Jensen og fælledommer Lissy Søndergaard fik som sædvanlig under RUVKs udstillinger ekstraarbejde, da der skulle udtages placeringerne 1 – 3 blandt de seks kaniner, der opnåede 95,5 point.

Også placeringerne i Elitegruppen skulle afgøres ved dommernes valg, idet nummer 1 og 2 havde opnået samme pointtal. Også placeringer 3 og 4 havde samme pointtal og tilmed havde nummer 5 og 6 også samme tal.

Ib Kyndi agerede dommer for stampe- og kælekaninerne og her stod udstillerne tæt på og fik høstet et par gode ord om kaninernes pleje.

Desværre var udstillingen Børge Tofts sidste, idet han har meldt ud, at et svigtende syn gør det for svært at arbejde seriøst med kaninerne. Det blev ikke til en vinderkanin for Børge denne gang, men mon ikke han er nogenlunde tilfreds med de mange topplaceringer hans kaniner har hentet gennem 62 år med kaninavl og udstilling som hobby.
Et tiltag vi bliver bedre og bedre til er de opstillede hyggeområder med borde og stole, hvor der kan nydes mad og drikkevarer, men er endnu bedre sludreområder for tilskuere og specielt for kaninfolkene, der lige skal have debatteret de sidste nyheder.

 

Ærespræmieliste - Klasse L


1 Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin, zobel, blå 381,0

2 Osvald Hedberg, Videbæk 2,1 Rex, gepard 285,5

3 Osvald Hedberg, Videbæk 2,2 Rex, castor 379,5

4 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 2,1 Dværg Vædder, madagascar 285,0

5 Peder Emil Hansen, Skjern 1,2 Blå Wiener, blå 284,0

6 Esben Midtiby, Ringkøbing 3,1 Dværg Vædder, vildtgrå 377,5

7 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 1,2 Stor Sølv, sort 283,5

8 Esben Midtiby, Ringkøbing 3,0 Wiener, vildt- & jerngrå 283,5

9 Jens Jøren Hesel, Skive 3,0 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5

10 Børge Toft, Vemb 1,2 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 283,0

11 Mads Nielson, Aulum 0,3 Satin, elfenben 283,0

12 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 1,0 Lille Tysk Vædder, vildtgrå 95,5

13 Laura Slyk Jacobsen, Ulfborg 1,2 Dværg Vædder, vildtgrå 282,5

14 Niels J. Møller, Farsø 1,2 White, sort 282,5

15 Katrin Hesel, Skive 1,2 Dværg Vædder, vildtblå 282,5

16 Randi Nielsen, Vinderup 0,3 Fransk Vædder, vildtgrå 282,5

17 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 0,3 Dværg Vædder, madagascar 282,5

18 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 2,1 Dværg Vædder, vildtgrå 282,5

19 Jens Jøren Hesel, Skive 2,1 Fransk Vædder, vildtblå 282,5

20 Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, vildtrød 95,0

21 Lucas Nielsen-Hvam, Aulum 1,2 Hermelin, vildtgrå 281,0

22 Lucas Nielsen-Hvam, Aulum 1,0 Hermelin, blå 94,5

23 Mikkel Midtiby, Ringkøbing 1,0 Dværg Vædder, chinchilla 94,5

 

 

Stampeudstilling


1 Marcus Jeppesen, Tarm Freja 75

2 Laura Slyk Jakobsen, Ulfborg Snurre Snup 73

 

 

Kæledyrsudstilling


1 Lucas Nielsen-Hvam, Aulum 75

2 Lau Harald Hesel, Skive 75

3 Rikke Hesel, Vemb Bo 73






















Pokalliste

Skuets bedste dyr:

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5


Bedste kollektion, stamme eller gruppe:

Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin, zobel, blå 381,0


Bedste 1,1

Bodil & Anton Dam, Struer 1,1 Hermelin, zobel, blå 190,5


Bedste hun

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5


Bedste han

Peter B. Villadsen, Ringkøbing 1,0 Lille Tysk Vædder, vildtgråt 95,5


Halvor Kristensens Mindepokal

Anders Aarup, Ørnhøj 1,0 Hvid Land, hvid, rødøjet 94,0


Ungdomspokal

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 2,1 Dværg Vædder, madagascar 285,0


Gæstepokal

Osvald Hedberg, Videbæk 2,1 Rex, gepard 285,5

 

RUVKs Ungdomsmesterskab – Guld

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 2,1 Dværg Vædder, madagascar 285,0


RUVKs Ungdomsmesterskab – Sølv

Laura Slyk Jacobsen, Ulfborg 1,2 Dværg Vædder, vildtgrå 282,5


RUVKs Ungdomsmesterskab – Bronze 

Lucas Nielsen-Hvam, Aulum 1,2 Hermelin, vildtgrå 281,0

 

 

Skuets bedste dyr – 1

Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5


Skuets bedste dyr – 2

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 0,1 Dværg Vædder, madagascar 95,5


Skuets bedste dyr – 3

Osvald Hedberg, Videbæk 0,1 Rex, castor 95,5

 

Ringkjøbing Landbobanks Elitegrupper

 

Landbobanken, Elitegruppe nr. 1

Osvald Hedberg, Videbæk 2,2 Rex, castor 379,0


Landbobanken, Elitegruppe nr. 2

Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin, zobel, blå 379,0


Landbobanken, Elitegruppe nr. 3

Mikkel Midtiby, Ringkøbing 2,2 Dværg Vædder, madagascar 378,0


Landbobanken, Elitegruppe nr. 4

Peder Emil Hansen, Skjern 1,3 Blå Wiener, blå 378,0


Landbobanken, Elitegruppe nr. 5

Mads Nielson, Aulum 0,4 Satin, elfenben 377,0

     En udstilling er absolut ren afslapning